שזיף – 11 יתרונות בריאותיים

שזיף – 11 יתרונות בריאותיים

שזיף

1. שזיפים עוזרים לטיפול בעצירות.

שזיפים עשירים בסיבים ועוזרים לטיפול בעצירות. שזיפים מכילים איזטין וסורביטול, המסייעים בהקלה על עצירות ושיפור העיכול. תרכובות פנול בשזיפים גם מספקות אפקט משלשל.

שזיפים משפרים את תפקוד מערכת העיכול. אכילת שזיפים באופן קבוע מסייעת בשמירה על סדירות הצואה.

קרוטנואידים ופוליפנולים בשזיפים ידועים גם כמסייעים לעיכול הקיבה.

2. שזיפים עוזרים בניהול סוכרת.

לתופעות פעילות פיזיולוגיות שונות בשזיפים יש השפעה זו. תרכובות פעילות פיזיולוגית אלה כוללות סורביטול, חומצה כינית, חומצה כלורוגנית, ויטמין K1, נחושת, אשלגן ובורון. חומרים מזינים אלה הם סינרגטיים ומסייעים בהפחתת הסיכון לסוכרת.

תמציות שזיפים יכולות לעזור בהורדת רמות הסוכר בדם ובטריגליצרידים, כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת Biomedical Research.

מחקר אחר שפורסם בכתב העת British Medical Journal מצא כי שזיפים פלבנואידים יכולים לסייע בהגנה מפני עמידות לאינסולין ולהפחית את הסיכון לסוכרת מסוג 2.

שזיפים גם מעלים את רמות האדיפונקטין בנסיוב, הורמון השולט על רמות הסוכר בדם.

סיבי השזיפים מאטים את ספיגת הפחמימות בגוף.

בנוסף, תרכובות הפנול בשזיפים מגבירות את הרגישות לאינסולין, המסייעת לטיפול בסוכרת.

3. שזיפים יכולים לסייע במניעת סרטן.

על פי מחקר, סיבי שזיפים ופוליפנול יכולים לסייע במניעת גורמי סיכון לסרטן המעי הגס.

במבחנים ניסיוניים אחרים, תמציות שזיפים עלולות להרוג אפילו צורות אגרסיביות של תאי סרטן השד. מה שמעניין יותר הוא שתאים בריאים נורמליים לא הושפעו. השפעה זו קשורה לשתי תרכובות השזיפים, חומצה כלורוגנית וחומצה כלורוגנית.

4. שזיפים טובים לבריאות הלב.

שזיפים יכולים להגן על הלב על ידי שליטה בלחץ דם גבוה. במחקר אחד, אנשים שצרכו שזיפים היו בעלי רמות לחץ דם נמוכות. לאנשים אלה היה כולסטרול רע ורמות כולסטרול נמוכות נמוכות.

מחקרים בכתב העת British Journal of Nutrition מראים כי צריכה קבועה של שזיפים יכולה לסייע בקידום זרימת הדם בעורקים. השפעה זו יכולה לסייע במניעת מגוון מחלות לב, כולל טרשת עורקים, התקף לב ושבץ מוחי.

5. שזיפים מסייעים בשיפור בריאות העצם.

צריכת שזיפים קשורה להפחתת הסיכון לאוסטאופורוזיס. שזיפים ידועים כפירות יעילים למניעה והתאוששות של אובדן עצם.

שזיפים גם מגבירים את צפיפות העצם. מחקרים מסוימים משערים כי השפעה זו עשויה לנבוע מהימצאות שגרות בשזיפים.

פוליפנולים בשזיפים יכולים לקדם היווצרות עצם, לשפר את צפיפות העצם ולמנוע אובדן עצם.

סיבה נוספת לכך שזיפים טובים לעצמות היא תכולת ויטמין K. מזין זה משפר את מאזן הסידן בגוף ומשפר את בריאות העצם. שזיפים עשירים בוויטמין K, כך שהם יכולים להועיל יותר לבריאות העצם.

שזיפים נחשבים גם למזון אידיאלי למניעת אובדן עצם אצל נשים בגיל המעבר. שזיפים מכילים גם חומרים מזינים צמחיים מסוימים הנלחמים במתח חמצוני. מתח חמצוני גורם לעיתים קרובות לאוסטאופורוזיס על ידי שבירת עצמות.

6. שזיפים טובים לבריאות מערכת העצבים.

מחקרים מראים כי פוליפנולים של שזיפים יכולים לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ולהוריד את רמות הכולסטרול במוח. זה יכול להיות גם סיכון מופחת למחלות ניווניות.

ניסויים בחולדות הראו שצריכת שזיפים יעילה להקל על ליקוי קוגניטיבי הקשור להזדקנות.

שזיפים מכילים ויטמין B6, המסייע בהעברת אותות עצבים ומסייע לתפקוד חלק של מערכת העצבים. טריפטופן, חומצת האמינו של שזיפים, יכול לעזור בייצור סרוטונין, נוירוטרנסמיטר.

7. שזיפים יכולים לשפר את זרימת הדם.

שזיפים משפרים את יכולת הגוף לספוג ברזל. פרי זה מכיל ברזל הדרוש לייצור תאי דם. אכילת שזיפים יכולה לשפר את זרימת הדם.

8. שזיפים מפחיתים את הצלקות.

שזיפים מסייעים בפיתוח עור חדש על ידי הגדלת זרימת הדם של הצלקות והפחתת צורת הצלקות. זה יכול לעזור לעור להחלים מהר יותר ולהחליף עור פגום בעור חדש. אכילת שזיפים משפרת גם את גמישות העור.

9. שזיפים עוזרים בטיפוח העור.

שזיפים עשירים בוויטמין C ובנוגדי חמצון, המסייעים בשמירה על בריאות העור. כמו כן, נוכחותם של חומרים מזינים אנטי אייג’ינג יכולה לסייע בהפחתת כתמים כהים וקמטים. תמצית שזיפים משמשת במוצרי טיפוח שונים כגון שטיפת פנים וחבילת מסכות.

10. לשזיפים תכונות נוגדות חמצון.

פרי זה מכיל חומרים מזינים מהצומח החיוניים עם ויטמין C ותכונות נוגדות חמצון. מאפיינים אלה יכולים לסייע במניעת נזק הנגרם על ידי רדיקרבינים חמצן ולהגן על הגוף מפני מחלות קטלניות. על פי מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Medical Food, הפנול בשזיפים יכול להגן על נוירונים ועל השומן החיוני בקרום התא מפני נזק הנגרם על ידי מתח חמצוני.

11. שזיפים יכולים להגביר את החסינות.

שזיפים עשירים בוויטמין C ויכולים לסייע בחיזוק ההגנה החיסונית של הגוף. ויטמין זה יכול לקדם את עמידות הגוף בפני זיהומים ודלקת.

תופעות לוואי של שזיפים / אמצעי זהירות

למרות שזה לא שכיח, אנשים מסוימים עשויים להיות תופעות לוואי של שזיפים.

שזיפים מכילים אוקסלטים. צריכה מוגזמת של שזיפים עלולה להוביל לבעיות בריאות כמו סיבוכים בכליות וכיס המרה. אנשים שמעורבים בכך זקוקים לתשומת לב. יהיה עליך להתייעץ עם הרופא שלך לפני שאתה אוכל שזיפים.

סורביטול בשזיפים יכול לגרום לתחושת מלאות. צריכת יתר של סיבים עלולה לגרום גם לעצירות.

אנשים הרגישים לגופרתי צריכים להקפיד על צריכת השזיף. כי זה יכול לגרום לתגובה אלרגית.

Show Buttons
Hide Buttons