ברוקולי – 23 יתרונות בריאותיים

ברוקולי – 23 יתרונות בריאותיים

ברוקולי

1. ברוקולי מסייע במניעת סרטן.

מחקרים רבים בנושא סרטן דיברו בפירוט רב על הקשר בין ברוקולי לסרטן. ירק זה מכיל גלוקוזינולטים, חומר כימי המכיל גופרית. גלוקוזינולטים מתפרקים במהלך בליעה ליצירת תרכובות פעילות ביולוגית. אחד מהם הוא אינדול -3 קרבינול, תרכובת בעלת תכונות חזקות נגד סרטן.

מחקרים הראו כי ברוקולי יכול לסייע במניעת סרטן, במיוחד סרטן הערמונית, הריאות, השד והמעי הגס.

תרכובת נוספת בברוקולי שעשויה לספק יתרונות למלחמה בסרטן היא סולפורפן. Sulforaphane תומך בתפקוד וחלוקה תאים תקינים ומעודד אפופטוזיס בתאים סרטניים.

ברוקולי מכיל גם כמויות משמעותיות של סיבים, מה שמגביר את החסינות ונלחם במחלות דלקתיות כמו סרטן.

2. ברוקולי מסלק את רעלים מהגוף.

הגלוקוראפנין, הגלוקונסטורטין והגלוקוברציצין בברוקולי מנטרלים ומסירים כימיקלים לא רצויים מהגוף.

Sulforaphane בברוקולי מגן על תאים אירוביים מפני נזק על ידי גרימת אנזימים לניקוי רעלים. זה גם מעכב את התגובה הדלקתית. במחקר אחד, אנשים שצרכו תה נבט ברוקולי היו בעלי רמות גבוהות יותר של ניקוי רעלים מאשר אלו שלא. אנשים אלה ראו ירידה ברמות הדם של בנזן ואקרולין לאחר ניסוי בן 8 שבועות. בנזן ואקרולין הם תוצרי בעירה כימית הנפוצים באזורים מזוהמים ביותר. במילים פשוטות, ברוקולי עוזר להיפטר מהמזהמים שאנו שואפים באופן לא מודע מדי יום.

3. ברוקולי מסייע בשיפור בריאות העצם והשיניים.

מקור מצוין לוויטמין K, סידן, אשלגן ומגנזיום, ברוקולי ממלא תפקיד בשמירה על צפיפות העצם.

מומחים אומרים כי ויטמין K ממלא תפקיד בסיוע לעצמות להיווצר היטב. ברוקולי אחד גדול מכיל קרוב ל 100% מצרכי ויטמין K היומי שלך. ויטמין זה, יחד עם סידן, מסייע גם בשמירה על השיניים.

זה בעצם אומר שברוקולי יכול לעזור להילחם באוסטאופורוזיס.

4. ברוקולי מסייע בקידום בריאות הלב.

אחד היתרונות הרבים של ברוקולי הוא בכך שהוא משפר את בריאות הלב על ידי שמירה על כלי הדם חזקים. הסולפורפן בירק זה מסייע במניעה וטיפול בפגיעה בדופן כלי הדם.

מחקר אחד מצא כי אכילת ברוקולי עשויה לשפר את יכולת הלב לשאוב דם. מחקרים אחרים קשרו גם צריכת ברוקולי לסיכון מופחת למחלות לב כליליות. ירק זה עשוי להפחית דלקת וחמצון העורקים אצל אנשים נוטים לשבץ.

וברוקולי הוא ללא כולסטרול. הוא גם עשיר בסיבים, המסייעים בוויסות רמות הכולסטרול ומונעים התקפי לב.

5. ברוקולי מעולה לשיפור בריאות העיכול.

לברוקולי יש תכונות המפחיתות את הדלקת במעי הגס ומונעות סרטן המעי הגס. ירק זה מתפרק בקיבה לתרכובות מסוימות, אחת מהן אינדולוקרבזול (ICZ). ICZ זה מפעיל תרכובת נוספת הנקראת קולטן פחמימנים אריל (AHR) לשמירה על תפקוד רירית המעי וטיפול בבעיות קשורות.

ברוקולי מכיל גם תרכובות רבות אחרות שעשויות לשפר את בריאות המעיים הכללית.

6. ברוקולי טוב לבריאות הכבד.

נמצא שברוקולי מסייע במניעת סרטן הכבד ואף בטיפול בו.

נבטי ברוקולי יכולים להגדיל את רמות האנזימים הרעלים ולהגן על הכבד מפני נזק. ברוקולי יכול גם למנוע אי ספיקת כבד. לצריכת כמויות מתונות של ברוקולי על בסיס קבוע יכולה להיות השפעה מפתיעה על בריאות הכבד.

מחקר אחר מצא כי ברוקולי מונע גם מחלות כבד שומניות.

7. לברוקולי יש תכונות אנטי-אלרגיות.

מחקרים הראו כי אכילת ברוקולי עשויה להגביר את ייצור החלבונים המייצרים נוגדי חמצון בתאי האף שלך. זה יכול לעזור בטיפול באלרגיות.

מחקר אחר מצא כי נבטי ברוקולי מחלישים תגובות אלרגיות באף. זה גם מפחית את ההשפעות של זיהום חלקיקים על מחלות אלרגיות ואסטמה. ברוקולי עשיר בקוורצטין ובקמפפרול, פוליפנולים הידועים בתגובות חיסוניות אנטי-אלרגיות. קוורצטין הוא חזק לטיפול באלרגיות, מה שהופך אותו לאחד המרכיבים העיקריים ברוב התרופות האנטי-אלרגיות.

ברוקולי עשוי גם לסייע בטיפול במצבים אלרגיים אחרים, כגון אסתמה. הסולפורפן בירק זה מביא לשחרור אנזימים נוגדי חמצון בדרכי הנשימה האנושיות. זה מגן מפני רדיקלים חופשיים ומזהמים אחרים שאנו נושמים מדי יום.

8. לברוקולי יתרונות לירידה במשקל.

ברוקולי דל בקלוריות, מה שהופך אותו למזון אידיאלי לדיאטות הרזיה. וברוקולי הוא מקור טוב לסיבים. זה עוזר לך להיות מלא לאורך זמן ומונע אכילת יתר.

9. ברוקולי טוב לבריאות העיניים.

הסולפוראפן בברוקולי הוא נוגד חמצון טבעי המגן על העיניים מפני קרני UV. מחקרים הראו כי לסולפורפן יש תכונות המגנות על העין.

ירק זה מכיל לוטאין וזאקסנטין, שהם נוגדי חמצון חשובים לעין האדם. נוגדי חמצון אלו מסייעים במניעת מצבי עיניים חמורים אחרים, כגון קטרקט וניוון מקולרי. כ- 100 גרם ברוקולי מכילים 1,080 מק”ג לוטאין וזקסנטין.

ברוקולי עשיר גם בוויטמין C, חומר מזין חיוני לראייה.

10. ברוקולי עשוי לעזור לסוכרת.

הסולפוראפן בברוקולי מונע נזק לכלי הדם הנגרם על ידי סוכרת. Sulforaphane מפעיל אנזימים מסוימים המגבילים נזק מסוג זה.

במחקר אחד, הוכח כי סולפוראפן מוריד את רמות הגלוקוז ומפחית את ההשפעות המזיקות של סוכר.

כמו כן, הוספת ברוקולי לארוחה יכולה לעזור בהאטת עליית לחץ הדם הודות לתכולת הסיבים שלה.

עם זאת, יש צורך במחקר מדויק יותר בנושא סוכרת. לכן, אנא השתמש בו כהפניה בלבד. חולי סוכרת צריכים להתייעץ עם הרופא שלהם לפני צריכת מזון.

11. ברוקולי מסייע בשיפור בריאות המוח.

שני חומרים מזינים חשובים בברוקולי המשפרים את בריאות המוח הם ויטמין K וכלין. הראשון משפר יכולות קוגניטיביות, האחרון משפר את הזיכרון. ברוקולי עשיר גם בחומצה פולית, אשר יכולה לסייע במניעת דמנציה ולעזור בדיכאון.

מחקרים אחרים מצביעים על כך שברוקולי עשוי לשפר במידה מסוימת דלקת עצבית. וסולפוראפן בברוקולי הוכח כמשפר את הזיכרון המרחבי, במיוחד לאחר פציעות טראומטיות. לכן, תרכובת זו נחשבת לאפשרות פוטנציאלית לטיפול בנזק מוחי בחולים.

דוח מחקר אחר מצא כי ברוקולי עשיר בבטא-קרוטן, שעשוי לסייע במניעת ירידה קוגניטיבית.

12. ברוקולי מעולה לשיפור חילוף החומרים שלכם.

יתרון נוסף של ברוקולי הוא תכונותיו המגבירות את חילוף החומרים. הסידן וויטמין C בברוקולי יכולים להגביר את חילוף החומרים שלך.

הסיבים בברוקולי אחראים גם לשמירה על חילוף חומרים בריא ותפקודי גוף מרכזיים.

13. לברוקולי יש תכונות לחיזוק החיסון.

אחד היתרונות העיקריים של ברוקולי הוא חיזוק המערכת החיסונית. אחת הסיבות היא תכולת ויטמין C. הסולפוראפן בירק זה מקיים אינטראקציה עם Nrf2, חלבון המווסת את תגובת נוגדי החמצון הכוללת של הגוף. חלבון זה קשור למאות אנזימים וגנים נוגדי חמצון ומחדשים.

Sulforaphane הוכח גם כי הוא הופך את הירידה בתפקוד החיסוני בתאים שיכולים להאיץ עם הגיל. וברוקולי מכיל קומפלקס נוסף של גלוטתיון, המכונה גם נוגד החמצון הראשי. נוגד חמצון זה גם מגביר את בריאות החיסון.

14. ברוקולי מועיל לבריאות ההריון.

תזונה נכונה במהלך ההריון חשובה מאוד.

הסידן בברוקולי מסייע במניעת אוסטאופורוזיס אצל נשים בהריון. עצמות יכולות להיות שבירות יותר במהלך ההריון. חומצה פולית מבטיחה הריון בריא ומסלקת פגמים נוירולוגיים אצל התינוק.

והסיבים בברוקולי מסייעים במניעת סוכרת הריון, מחלה המופיעה לעיתים קרובות אצל נשים בהריון. מחקר קנדי ​​מצא כי אכילת נבטי ברוקולי עשויה למנוע נזק מוחי אצל תינוקות.

15. ברוקולי מסייע בשיפור בריאותם המינית של גברים.

מחקר ספרדי מצא כי הגדלת צריכת חומצה פולית עשויה לשפר את ייצור הזרע ובכך לפוריות. וויטמין A בירק זה יכול להגדיל את ספירת הזרע.

נמצא שברוקולי מונע סרטן שלפוחית ​​השתן, אשר שכיח פי שלושה בקרב גברים מאשר אצל נשים.

16. ברוקולי מסייע באיזון רמת ה- pH בגוף.

ברוקולי הוא מזון אלקליין המסייע באיזון רמת ה- pH בגוף.

17. ברוקולי טוב לבריאות העור.

נוגדי חמצון מסייעים בשיפור בריאות העור ובהזדקנות איטית. ויטמין C בירק זה מסייע לייצור קולגן, מה שבסופו של דבר גורם לעור שלך להיראות צעיר יותר.

ברוקולי מכיל חומר הנקרא גלוקוראפנין, המומר לסולפורפן כדי לעזור בתיקון העור וביצוע עור בריא.

מחקרים הראו כי תמצית נבטי ברוקולי מגנה מפני נזקי עור הנגרמים על ידי UV וסרטן.

18. לברוקולי יש תכונות אנטי אייג’ינג.

תרכובת אחת בברוקולי הנקראת NMN נמצאה כמספקת יתרונות נגד הזדקנות. NMN מייצר תרכובת נוספת החשובה לחילוף החומרים באנרגיה. תרכובת זו ממריצה את גופנו, מה שעלול לסלק חלק מהסימנים הקשורים להזדקנות.

וויטמין C בירק זה נלחם ברדיקלים חופשיים המזרזים את תהליך ההזדקנות. ויטמין C תורם גם לייצור קולגן, מה שמשפר את גמישות העור ומפחית את הקמטים.

19. ברוקולי מסייע בשיפור בריאות השיער.

יתרון נוסף של ברוקולי הוא היתרונות הבריאותיים של שיערו. ויטמין B וויטמין C מחזקים את השיער ומחזקים את זקיקי השיער. ויטמין C נלחם גם ברדיקלים חופשיים הגורמים לנשירת שיער.

20. לברוקולי יש תכונות אנטי דלקתיות.

אחד היתרונות של ברוקולי הוא שהוא משמש כנוגד דלקת. השפעות אנטי דלקתיות עלולות להאט נזקים במפרקים הקשורים לדלקת מפרקים ניוונית. מחקר באוניברסיטה מצא כי סולפוראפן בברוקולי מסייע לאנשים הסובלים מדלקת פרקים מכיוון שהוא חוסם אנזים הגורם להרס מפרקים על ידי עצירת מולקולת מפתח הידועה כגורמת לדלקת.

האיזותיוציאנטים וחומצות השומן אומגה 3 בברוקולי מסייעים גם הם לשליטה בדלקת.

21. ברוקולי מסייע במניעת מחלות כרוניות.

ברוקולי מכיל תרכובות מסוימות שיכולות לסייע במניעת מחלות כרוניות. זה מוריד את הסיכויים לחלות בסוכרת, אסתמה, מחלות לב ומחלות קטלניות רבות אחרות.

22. לברוקולי יש תכונות המווסתות לחץ דם.

כרום, שנמצא בשפע בברוקולי, מסייע לוויסות לחץ הדם. כמו כן, האשלגן בירק זה יכול לשמש כמרחיב כלי דם. באופן ספציפי יותר, אשלגן מסייע בשיפור זרימת הדם וחמצון לאיברים חיוניים על ידי הפגת מתחים ומתחים בוורידים ובכלי הדם. מגנזיום וסידן מסייעים גם לוויסות לחץ הדם ומסייעים בהגנה על הלב מפני מחלות לב וכלי דם כגון שבץ והתקף לב.

23. לברוקולי יתרונות לאנמיה.

ברוקולי עשיר בברזל וחלבון, המועיל לאנמיה. כמו כן, יחד עם ברזל, נחושת היא מינרל נוסף החיוני לייצור כדוריות דם אדומות.

Show Buttons
Hide Buttons