בננה – 29 יתרונות בריאותיים

בננה – 29 יתרונות בריאותיים

בננה

איפה ואיך בננות טובות לגופנו?

בננות עשירות מאוד בנוגדי חמצון ובחומרים מזינים אחרים.

בננה מכילה הרבה אשלגן. פוטנטיום חיוני לשליטה על לחץ הדם, המגן על הלב.

כמו כן, אשלגן בבננות יכול לשפר את בריאותם המינית של גברים.

בננות מכילות גם ויטמין B6, המונע אנמיה ומחלות לב כליליות. ויטמין B6 זה עוזר לך לישון בשקט.

הסיבים שבבננות מנהלים את בריאות העיכול, מקדמים ירידה במשקל, מקדמים את בריאות המעיים ומורידים את רמת הסוכר בדם לאחר הארוחות.

הוא גם עשיר במגנזיום, שיכול למנוע סוכרת מסוג 2. כמו כן, הוא מכיל כמויות גבוהות של טריפטופן, מה שגורם לך להרגיש טוב יותר ומסייע בטיפול בדיכאון.

עד כה בדקנו בקצרה את יעילותן של בננות. מעתה אסביר בפירוט אחד אחד.

1. שפר את בריאות הלב.

רמות אשלגן נמוכות עלולות לגרום לאי ספיקת לב, על פי דיווח של בית הספר לרפואה של הרווארד. בננה עשירה באשלגן יכולה לעזור בפתרון בעיות אלה. (כמובן, יותר מדי אשלגן לא יכול להיות טוב ללב).

הלב זקוק לאשלגן לצורך התכווצות והרחבה נכונים. רמות אשלגן נמוכות בגוף יכולות לגרום להתקף לב הנקרא היפוקלמיה.

מחקר חדש מראה כי בננה אחת ביום יכולה להפחית את הסיכון להתקף לב בשליש. זה לא יכול להיות מחקר מדויק, אך ניתן להשיג זאת אם משלבים אורח חיים בריא אחר, כגון הימנעות מעישון או שתייה ופעילות גופנית באופן קבוע.

סיבה נוספת שבננות טובות לבריאות הלב היא שיש בלב תעלות יון אשלגן שונות. זה אולי נשמע מפחיד, אך רמות נמוכות מאוד של אשלגן בגוף יכולות גם לעצור את הלב. על פי מכון הלב הלאומי, בננות הן אחד הפירות שכדאי לאכול ללב בריא.

על פי המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד, אשלגן מסייע להורדת לחץ הדם. על פי מחקר, אכילת שתי בננות ביום יכולה להוריד את לחץ הדם ב -10 אחוזים.

על פי איגוד הלב האמריקני, אשלגן מפחית את השפעות הנתרן. עם זאת, יש לשלב פעילות גופנית קבועה ודיאטה בריאה כדי לשמור על בריאות הלב. ואנשים הקשורים למחלת כליות צריכים להקפיד על צריכת האשלגן שלהם. יהיה עליך לפנות למומחה או לרופא.

צריכת נתרן גבוהה מעלה את לחץ הדם. לפוטנטיום השפעה חיובית על לחץ הדם. זה גם עוזר לשחרר נתרן מהגוף.

2. זה עוזר לבריאות המוח.

בננות עשירות בוויטמין B6 המשפר את התפקוד הקוגניטיבי. על פי מחקר של אוניברסיטת טופט, גברים עם רמות גבוהות של ויטמין B6 מבצעים ביצועים טובים יותר במבחני זיכרון. מגנזיום בבננות מקדם פעילות חשמלית בין תאי עצב במוח.

חשוב מכך, תאים במוח משתמשים בגלוקוזה כדלק. המוח שלנו לא יכול לאחסן גלוקוז, ולכן עלינו לספק אותו באופן קבוע. בננות משחררות אט אט גלוקוז לזרם הדם. בגוף משתמשים בסוכר בבננות בהדרגה יותר מאשר בסוכר בסוכר מזוקק. זה מספק גלוקוז למוח ביציבות.

פוטנציום בבננות מנרמל גם את רמות החמצן בתאי המוח. פירות עשירים במנגן, הידוע כמונע מחלות מוח כמו אפילפסיה ומחלת פרקינסון. כמו כן, סרוטונין ומלטונין בבננות טובים להפגת מתחים.

מחסור בוויטמין B6 עלול להוביל גם לדיכאון ולמחלות הקשורות לעצב היקפי. אכילת בננות באופן קבוע יכולה לשפר את בריאות המוח ואת תפקוד העצבים. לכן, זה גם עוזר להגביר את הריכוז.

מחקרים מראים שאשלגן בבננות יכול לסייע במניעת שבץ מוחי בגיל מבוגר. ואצל נשים לאחר גיל המעבר, אכילת בננות יכולה להפחית את הסיכון לשבץ ב -12 אחוזים. על פי האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה, אנשים חסרי צריכת אשלגן הם בעלי סיכוי גבוה פי 1.5 לשבץ מוחי. פוטנטיום אינו משפיע על אירוע מוחי דימומי מדמם פתאומי, אך הוא מסייע לשבץ איסכמי (80% משבץ מוחי).

3. זה טוב לעצמות שלך.

על פי הקרן הלאומית לאוסטאופורוזיס, אשלגן בבננות טוב לבריאות העצם. מגנזיום בבננות הוא אחד מחומרי המזון החשובים לבריאות העצם.

מזונות עשירים באשלגן מסייעים בשמירה על איזון חומצה-בסיס בגוף. מזונות עשירים באשלגן עוזרים לעצמות לשמור על המבנה שלהן. במילים אחרות, צריכת אשלגן יכולה למנוע אובדן סידן בעצמות.

הוכח כי צריכת קליום משפרת את צפיפות העצם בקרב נשים מבוגרות. מחקרים מראים שצריכת אשלגן ארוכת טווח קשורה להפחתת הסיכון לאוסטאופורוזיס. מחקר אחר בארה”ב קושר בין צריכת אשלגן למניעת אובדן עצם הקשור להזדקנות.

4. זה עוזר לשלשולים.

בננות מסייעות לטיפול בשלשולים באמצעות החלפת אלקטרוליטים. פרי זה עשיר באשלגן, ולכן הוא יכול לעזור להחליף אשלגן אבוד.

ידוע שבננות יעילות במיוחד אצל תינוקות ופעוטות עם בעיות קיבה.

5. זה טוב לעיכול.

בננות עוזרות להחזיר את תפקוד המעי הרגיל. בננות טובות לבריאות העיכול מכיוון שהן עשירות בסיבים.

לפוטנטיום תפקיד חשוב בתפקוד השרירים.

בננות עשירות בסיבים לא מסיסים ומסיסים במים. סיבים בלתי מסיסים מוסיפים נפח למזון ומסייעים בתנועה חלקה. זה גם עוזר לך להרגיש שובע לאחר האכילה. סיבים מסיסים במים משפרים את בריאות המעיים. זה גם מאט את ספיגת השומן והפחמימות, מה שעוזר לרמות הסוכר בדם.

בננות הן מקור עשיר לפרוקטו אוליגוסכריד, ביוטיקה חופשית המספקת חיידקים טובים למעיים. זה יעיל בשיפור בריאות המעיים. כמו כן, בננות מבושלות לחלוטין יכולות להיות יעילות יותר לטיפול בבעיות עיכול.

בננות הן נוגדי חומצה טבעיים, ולכן הן מנטרלות את חומצת הקיבה ועוזרות לטיפול בכיבים. מרכיב נוסף של בננות, לויקוציאנידין, מגביר את עובי רירית הקיבה, ומספק הגנה נוספת מפני כיבים.

בננות עשירות במרכיבים המסייעים לטיפול בעצירות. בננות דלות חומצה, ולכן הן עוזרות בהקלה על צרבת. הבננה הבשלה נדבקת לדופן הפנימית של הוושט המגורה ליצירת שכבת מגן המרגיעה ומרפאת צרבת.

עם זאת, ישנם מספר מחקרים סותרים שאפשר להתייחס אליהם. בננות לא מבושלות עלולות לגרום לעצירות או להחמיר את התנאים הקיימים.

6. זה עוזר להקל על הנגאובר.

פוטנטיום הוא אחד המינרלים שאובדים לאחר צריכת אלכוהול ויכול לגרום גם להתייבשות. שתיית מילקשייק בננה עם דבש יכולה לרפא במהירות הנגאובר. בננות מרגיעות את הבטן והדבש ממלא את רמות הסוכר המדוללות. חלב מרגיע ומייבש את הגוף.

ויטמינים B1 ו- B6 הם שני חומרים מזינים המצטמצמים לאחר צריכת אלכוהול. בננות עשירות בחומרים מזינים אלה ויכולות לעזור בשיפור תסמיני ההנגאובר.

7. זה טוב להלבנת שיניים.

כמה מחקרים מראים שאשלגן, מנגן ומגנזיום בקליפת בננה בשלה מסייעים בהלבנת השיניים. משפשפים את פנים העור על השיניים למספר דקות. כמו כן, מגנזיום בבננות טוב לבריאות השיניים.

8. זה יעיל להפחתת לחץ.

פוטנציום בבננות יכול לעזור להפחית את הלחץ מכיוון שהוא מוריד את לחץ הדם. כמו כן, לבננות יכולה להיות השפעה מרגיעה מכיוון שהן עשירות בפחמימות. פחמימות מייצרות סרוטונין, נוירוטרנסמיטר שמרגיע אותך.

כמו כן, בננות מכילות דופמין, חומר כימי המרגיע את מערכת העצבים ומפחית מתח.

9. טוב לאספקת אנרגיה מיידית.

בננות עשירות בפחמימות מורכבות, חומצות אמינו, סוכרים טבעיים ומינרלים אחרים המגבירים אנרגיה. הפחמימות של הבננה משתחררות אט אט לדם ומספקות אספקת אנרגיה רציפה.

יעיל לאכול בננות לאחר פעילות גופנית. בננות עוזרות להחזיר את השרירים ולאזן את החזקת הלחות. מחקרים מראים ששתי בננות יכולות לספק מספיק אנרגיה למשך 90 דקות של פעילות גופנית אינטנסיבית.

בננות יכולות להיות מועילות כמו משקאות ספורט, על פי דו”ח של אוניברסיטת אפלצ’יאן. יתר על כן, על פי דיווח של בית הספר לרפואה של הרווארד, לבננות יכולות להיות יתרונות נוספים שאין לרוב משקאות הספורט. הפרי מכיל נוגדי חמצון וסוכרים בריאים יותר (סיבים וויטמין B6), המסייעים בשמירה על האנרגיה.

10. עוזר להילחם בסרטן.

בננות צהובות מספיק טובות לבריאות שלך. עם זאת, אולי עדיף אם בננות משחימות ויש להן כתמים. לבננה החומה יש יותר גורם לנמק הגידול (TNF). מחקרים מראים כי TNF הוא תרכובת אנטי סרטנית המסייעת להילחם בתאים חריגים בגוף.

במחקר אחר, צריכת בננות נקשרה להפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס. כמו כן, בננות טובות למניעת סרטן כליה. מחקרים מראים שנשים שאוכלות ארבע עד שש בננות בשבוע יכולות להפחית את הסיכון לסרטן הכליות ב -50%. השפעה זו עשויה לנבוע מתרכובות פנוליות נוגדות חמצון בבננות.

11. טוב לבריאות העין.

תכולת ויטמין A של בננות מגנה על קרום העין ועוזרת לקרנית.

12. זה יעיל להקלה על כאבי מחזור.

זה יכול להיות בגלל אשלגן בבננות. מינרלים משמשים כמרגיעי שרירים ויכולים להרפות את שרירי הרחם.

בננות יכולות לעזור בהתכווצויות שרירים הנגרמות על ידי מחזור. וויטמין B6 ואשלגן יכולים למנוע החזקת לחות ונפיחות בבטן.

13. חיזקו את מערכת החיסון שלכם.

בננות מכילות נחושת המשפרת את החסינות על ידי הגנה על תאים מפני נזק במהלך תגובות כימיות. נחושת היא מרכיב חשוב באנזים שמטבוליזם ברזל, וברזל חשוב למערכת החיסון.

הוא מכיל גם ויטמין C, המסייע לייצור כדוריות דם לבנות. ויטמין זה מגן על תאי הדם הלבנים מפני כימיקלים. חומר מזין חשוב נוסף בבננות הוא חומצה פולית. חומר מזין זה נחוץ לסינתזת ציטוקינים, חלבון המווסת את התגובה החיסונית.

מחקר אחר מראה כי מגנזיום בבננות ממלא תפקיד חשוב גם במערכת החיסון.

14. זה עוזר לך להפסיק לעשן.

רמות ניקוטין גבוהות בדם גורמות לך להמשיך לעשן. זה גורם לחזרה על הרגלי עישון לא בריאים. האשלגן והמגנזיום בבננות מורידים את רמות הניקוטין בדם, מה שמסייע למעשנים לדחף.

15. זה טוב לסוכרת.

חולי סוכרת צריכים לשים לב לפחמימות בתזונה. הסיבה לכך היא שפחמימות מעלות את רמות הסוכר בדם מהר יותר מחומרים מזינים אחרים.

בננות מכילות פחמימות אך גם סיבים. סיב זה יכול להאט את עיכול וספיגת הפחמימות. זה מונע עלייה ברמת הסוכר בדם ושולט ברמות הסוכר בדם.

16. זה עוזר לטיפול באנמיה.

במיוחד באנמיה במהלך ההריון ניתן לטפל בחומצה פולית. חומצה פולית הכלולה בבננות מונעת אנמיה אצל נשים בהריון ומשפרת את בריאות העובר.

ויטמין C בבננות גם מסייע לספיגת ברזל כראוי. ברזל הוא מרכיב המסייע באנמיה. ויטמין B12 מסייע בטיפול באנמיה ממאירה. בננות אינן מכילות את הרמה המומלצת של ויטמין B12, אך ויטמין B6 הכלול בבננות הכרחי לספיגה ואחסון נכונים של ויטמין B12. כמו כן, הנחושת בבננות עוזרת לספיגת ברזל.

17. זה עוזר לחום.

שלשול והקאות מוגזמים הם אחד התופעות השכיחות של חום. תסמינים אלה מנקזים את רמות האשלגן בגוף וגורמים לחולשה. בננה עשירה באשלגן יכולה לעזור מאוד לתסמין זה. זה יכול גם להאיץ את ההתאוששות על ידי החלפת אלקטרוליטים שאבדו.

תרכובות פלבנואידים בפרי זה עוזרות להילחם בחום על ידי הפחתת דלקת והגברת הפעילות החיסונית.

18. זה גורם לי להרגיש טוב.

על פי מחקרים, בננות משפרות את מצבי הרוח מכיוון שהם עוזרים לייצב את רמות הסוכר בדם. וויטמין B6 מקל על מתח וחרדה. בננות הן מקור טוב לטריפטופן, המסייעות לייצור סרוטונין (המכונה גם הורמון השמח).

נטילת הרבה ויטמין B יכולה למנוע דיכאון. לפוטנטיום בבננות יש השפעה חיובית על נוירונים במוח.

19. זה עוזר לטיפול בטחורים.

על פי המכללה לרפואה מזרחית של פסיפיק, אכילת בננות על קיבה ריקה מדי יום יכולה לסייע בטיפול בטחורים. מומלץ להשתמש בשלוש בננות ביום לטחורים טחורים.

20. טוב לטיפול בנדודי שינה.

האשלגן והמגנזיום בבננות עוזרים להרפיית השרירים ולקידום השינה. טריפטופן של בננות שימש לטיפול בהפרעות שינה. כמו כן, בננות מכילות מלטונין מורכב, המסייע לטיפול בנדודי שינה.

21. עוזר לך לרדת במשקל.

הסיבים שבבננות יכולים לעזור לכם לרדת במשקל. כמו כן, זה עוזר לשלוט ברמות הסוכר בדם.

22. זה טוב להרטיב את העור.

בננות הן קרם לחות טבעיים הטובים לעור שלך. ויטמין A הקיים בבננות מחזיר לחות אבודה ומחזיר עור פגום, עמום ויבש.

לחות מיידית של עור יבש ועמום, מועכים בננות בשלות ומורחים אותן על הפנים שלך. אל תכלול ליד העיניים. הניחו לעמוד במשך 20 עד 25 דקות ושטפו במים פושרים. אם העור שלך יבש ומתקלף מאוד, תוכל להוסיף כאן דבש. אם מוסיפים בננות ודבש, זה עוזר להסיר פיגמנטציה.

23. זה יעיל נגד הזדקנות.

אבות המזון בבננות מסייעים להסרת קמטים ולשמור על עור צעיר.

מועכים אבוקדו ובננות עשירות בויטמינים A ו- E הטובים למניעת הזדקנות. מרחו אותו על העור ושטפו אותו במים כעבור 20 דקות. הקפד לא לכלול את אזור העיניים.

24. זה טוב לטיפול ברגליים.

ניתן להשתמש במרכיבי הלחות של בננות על העקב המפוצל.

פשוט מועכים שתי בננות בשלות ומניחים אותן על רגליים יבשות. השאירו למשך 10 דקות ושטפו רגליים במים קרים.

25. זה עוזר לעיניים נפוחות.

אבות המזון בבננות יכולים לסייע בהרגעת כלי הדם מתחת לעיניים ובהפחתת עיניים נפוחות. אתה יכול למחוץ חצי בננה ולשים אותה על האזור הפגוע. השאירו למשך 15 עד 20 דקות. האשלגן בבננות מקל על עודף לחות מתחת לעור.

ניתן למרוח גם קליפת בננה במקום בננות מרוסקות.

26. עוזר לקילוף.

ניתן להכין קרצוף בננות לקילוף העור. עשיר בנוגדי חמצון, זה מסייע בהסרת תאי עור מתים.

להלן שיטת קרצוף בננות שתוכלו להכין בבית.

מערבבים בננות מרוסקות וכף אחת סוכר היטב. מרחו אותו על העור ושפשפו אותו במעגל. בננות מעניקות לחות לעור יבש ומסירות עור מת.

27. מסייע לטיפול בעור מגרד, יבלות ופסוריאזיס.

לעור מגרד, יש לשפשף את פנים קליפת הבננה לאזור כדי להקל עליו.

לטיפול ביבלות ופסוריאזיס יש למרוח קליפת בננה באזור ולמרוח פעמיים ביום למשך 10-15 דקות. עם זאת, זו לא שיטה מאומתת לחלוטין, לכן התייעץ עם רופא העור לפני היישום שלה.

28. זה עוזר לך לישון.

מלטונין הוא ההורמון המביא לשינה בגוף וטריפטופן הוא חומצת האמינו הדרושה לייצור הורמון שינה זה.

אכילת בננות כמה שעות לפני השינה עוזרת לכם לישון.

29. זה טוב לשיער שלך.

בננות מכילות חומצה פולית המבהירה את שיערך. חומצה פולית שומרת על לחות השיער. אשלגן ושמנים טבעיים אחרים של בננות מסייעים גם לשיפור בריאות השיער.

מידע נוסף

עובדה מהנה לגבי בננות.

  • בננות הן חומרים רדיואקטיביים מכיוון שיש בהן תכולת אשלגן גבוהה. אבל אתה לא צריך לדאוג כי זה חלק קטן מאוד. על פי התקשורת הבריטית, חייבים לאכול 10 מיליון בכל פעם כדי למות מחשיפה לקרינה מבננות. כמו כן, נאמר כי יש לאכול 274 ליום במשך 7 שנים בכדי להשיג חשיפה כרונית לקרינה.
  • ישנם כ -1,000 סוגים של צמחי בננה בכל רחבי העולם.
  • יותר מכל 100 מיליארד בננות נצרכות ברחבי העולם מדי שנה.

מהם השימושים האחרים בבננות?

לבננות יש מטרה לא רק לפירות אלא גם לחלקים אחרים של צמחי בננה.

פרח בננה – נקרא גם ניצני בננה, ניתן להשתמש בתמצית זו למניעת הידבקות.

עלי בננה – ניתן להשתמש בעלים להגשת אוכל. ניתן להכין בעזרתו גם צורות בצק לפני הטיגון.

גבעולי בננה – גבעולי בננה עשירים בסיבים וניתן להשתמש בהם לטיפול בעצירות.

מהן תופעות הלוואי של אכילת יותר מדי בננות?

כאב ראש וישנוני

חומצות האמינו בבננות יכולות להרחיב את כלי הדם ולגרום לכאבי ראש. כמו כן, הוא מכיל טריפטופן, כך שאכילה רבה מדי עלולה לגרום לישנוניות.

שן רעה

בננות עשירות בסוכר, כך שאם לא מצחצחים שיניים כמו שצריך, אתם עלולים לגרום לחורים.

היפרקלמיה

צריכה מוגזמת של אשלגן עלולה להוביל להיפרקלמיה, תסמין לחולשת שרירים ולפעימות לב לא סדירות. עם זאת, על מנת שתופעות לוואי אלו יתרחשו, יש לאכול 43 בננות באופן קבוע ביום. אז אתה לא צריך לדאוג לדיאטת הבננה הרגילה שלך.

סוכר בדם

צריכת יתר של בננות עשויה להעלות את רמות הסוכר בדם. בבננות יש סיבים שמנוגדים לאפקט זה, אך לא טוב לאכול יותר מדי. חולים בסוכרת צריכים לשים לב ולהתייעץ עם רופא.

הפרעת כליות

הפחת את צריכת הבננה אם יש לך מחלת כליות. הסיבה לכך היא שכליות פגועות צוברות אשלגן בדם וגורמות לסיבוכים בלב. עליך להתייעץ עם רופא לפני האכילה.

Show Buttons
Hide Buttons