בטטה – 16 יתרונות בריאותיים

בטטה – 16 יתרונות בריאותיים

בטטה

1. בטטות עוזרות במניעת חסרים בוויטמינים.

מחסור בוויטמין A הוא בעיה חמורה, במיוחד במדינות מתפתחות. ההשפעות הבריאותיות של מחסור בוויטמין A חמורות ועשויות לכלול עמידות מופחתת למחלות זיהומיות, תחלואה זיהומית מוגברת ועין יבשה.

בטטות הן מקור חשוב מאוד לוויטמין A מכיוון שהן מכילות רמות גבוהות של בטא קרוטן. בטא קרוטן הופך לוויטמין A בכבד.

2. בטטות עוזרות לשלוט בסוכרת.

אינדקס גליקמי נמוך יחסית של בטטות פירושו שבטטה משחררת סוכרים לאט לזרם הדם, בניגוד למזון עמילני אחר. שחרור קבוע זה של סוכר מסייע בשליטה על רמות הסוכר בדם, כך שהם לא יורדים או נמוכים.

הסיבים שבבטטות ידועים גם כמועילים לניהול סוכרת. בטטות הן מזון עתיר סיבים והוכח כי הן מורידות את רמות הסוכר בדם אצל אנשים עם סוכרת מסוג I.

כ 77% מסיבי הבטטה אינם מסיסים. סיבים לא מסיסים חיוניים לקידום הרגישות לאינסולין, המסייעים בוויסות כמות הסוכר בדם.

בנוסף, בטטות הן מקור חשוב למגנזיום, אשר הוכח כמזער את הסיכון לפתח סוכרת מסוג II.

3. בטטות עוזרות בניהול רמות הלחץ.

בטטה מכילה כמויות משמעותיות של מגנזיום, מינרל החיוני לתפקוד תקין של הגוף. אחד היתרונות החשובים של מגנזיום הוא שהוא מסייע להפחתת מתח וחרדה. מחקרים הראו כי מחסור מוגבר במגנזיום בתזונה המודרנית קשור לעלייה משמעותית במקרים של דיכאון. מחקרים מסוימים הראו כי מחסור במגנזיום מגביר דיכאון אצל נשים לפני המחזור.

מחקרים הראו כי הגדלת צריכת המגנזיום מגנה על המוח מפני חרדה ודיכאון לאחר פגיעה טראומטית. הוכח כי ירידה במגנזיום מגבירה התנהגויות הקשורות לחרדה ומפתחת דיכאון.

נמצא כי מגנזיום גם מפחית נדודי שינה אצל קשישים.

4. לבטטות יש תכונות אנטי דלקתיות.

בטטה מכילה כמויות משמעותיות של ויטמינים, בעלי תכונות נוגדות דלקת חזקות. מחקרים שנערכו על בטטות סגולות מצאו כי לתמציות צמחים יש יכולת לעכב ייצור רכיבים דלקתיים פעילים בגוף.

בטטות גם כוללות כולין. אחד היתרונות העיקריים של כולין הוא בכך שהוא מפחית דלקת על ידי הפחתת התגובה הדלקתית של הגוף. מחקרים הראו כי כולין יעיל לעכב טיפולית בהתפתחות דלקת מערכתית בגוף.

מחקר אחר מצא כי תמצית בטטה סגולה מכילה אנתוציאנינים, החיוניים למניעת דלקת בתאי סרטן המעי הגס ולהפחתת התפשטות התאים בתאים סרטניים מסוימים.

5. בטטות עוזרות במניעת סרטן ובקרתן.

מחקרים הראו שלבטטות סגולות יש תכונות הלוחמות בסרטן. בטטות אלה מכילות אלמנטים שיכולים לעכב את צמיחתם של תאים סרטניים על ידי גרימת אפופטוזיס של תאים סרטניים ספציפיים כגון סרטן השד, הקיבה והמעי הגס. בנוסף, לתכולת אנתוציאנין גבוהה השפעה חיובית על סרטן הקיבה והשד.

בנוסף, נוכחות של קרוטנואידים, כמו בטא-קרוטן בבטטות, דווחה כי השפעה משמעותית על הפחתת הסיכון לסרטן הערמונית בקרב גברים.

6. בטטות טובות למניעת כיבים.

בטטות מכילות ויטמיני B, ויטמין C, סידן, אשלגן ובטא קרוטן, המסייעים לטיפול יעיל בכיבי קיבה. בטטות מכילות הרבה סיבים תזונתיים, מה שהופך את הצואה לנפוחה יותר ומקלה על פעולת המעיים. בטטה מונעת היווצרות גזים ועצירות, ומפחיתה את הסיכויים להיווצרות חומצה וכיב.

בנוסף, הוכח כי לתמציות מבטטות יש נבלות של רדיקלים חופשיים החשובות לריפוי פצעים בגוף.

7. בטטות עוזרות למזער את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

יתרון נוסף של בטטות הוא שהם עוזרים למחלות לב וכלי דם. חמצון בגוף מוביל לסיבוכים כמו טרשת עורקים, אשר בתורם עלולה להוביל להתפתחות של מספר מחלות לב וכלי דם. הוכח כי הפוליפנולים הגבוהים בתמצית בטטה מעכבים חמצון בבני אדם, מה שמפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

מחקר מדעי אחר מצא כי לרמות הגבוהות של אנתוציאנינים בבטטות סגולות יש יכולת להפחית את הסיכוי למחלת עורקים כליליים.

בנוסף, בטטות מכילות סיבים מסיסים, שקשורים קשר הדוק לסיכון מופחת למחלות לב וכלי דם.

8. לבטטות יש תכונות אנטיבקטריאליות.

יתרון נוסף של בטטות הוא התכונות האנטיבקטריאליות שלהם. דיווחים מדעיים רבים הגיעו למסקנה כי בטטות הן בעלות פעילות אנטיבקטריאלית כלשהי. כמה מחקרים מצאו כי מרכיבים המופקים מעלי בטטה הם בעלי תכונות אנטיבקטריאליות נגד חיידקים וטיפוס הבטן של דלקת ריאות.

9. בטטות עוזרות בשיפור השיער והעור.

כאמור לעיל, בטטות עשירות בויטמין A. היא עשירה גם בוויטמין C וויטמין E.

מחקרים הראו כי לצריכת ויטמין E יש פוטנציאל להגדיל את מספר השערות אצל אנשים הסובלים מנשירת שיער. הסיבה לכך היא כי ויטמין E מכיל תכונות נוגדות חמצון המסייעות להפחתת מתח חמצוני, גורם עיקרי לנשירת שיער.

ויטמין C ידוע כתרופה יעילה לעור שניתן להשתמש בה לטיפול בהדמיית צילומים ובהיפרפיגמנטציה. ויטמין C יעיל גם בנטרול המתח החמצוני הנגרם מחשיפה UV. השילוב של ויטמינים C ו- E עשוי להפחית את הסיכון לסרטן העור. בנוסף, ויטמין C חיוני לסינתזה של קולגן, החלבון המבני העיקרי של העור. מחקרים רבים הראו שלויטמין C יש תכונות אנטי דלקתיות. משמעות הדבר היא כי ויטמינים אלה יכולים לעזור בניהול מצבי עור כמו אקנה ולקדם ריפוי פצעים על העור.

ויטמין A הוכח כיעיל בטיפול וטיפול בעור פגום שמש. מחקרים הראו כי ויטמין A יכול לסייע בהאטת קצב ההזדקנות הטבעית של התאים ובעיכוב הדמיית העור.

10. בטטות טובות לעיכול.

בטטה מכילה כמויות גבוהות של סיבים, אשר כידוע משפרים את העיכול כמו גם את בריאות המעיים. משלשלים רבים המשמשים כיום מיוצרים מסיבים. במילים אחרות, צריכת בטטות עשויה להגביר את צריכת הסיבים הדרושים לקידום עיכול תקין. בנוסף, תכולת הסיבים הגבוהה של בטטות עשויה לסייע במניעת עצירות אצל ילדים ומבוגרים כאחד.

11. בטטות מסייעות בשליטה על לחץ הדם.

אחד היתרונות הרבים של בטטות הוא המאפיינים המווסתים את לחץ הדם שלהם. בטטות עשירות גם במגנזיום וגם באשלגן, מה שמסייע בשליטה על לחץ הדם. מחקרים הראו שצריכת אשלגן גבוהה יותר מפחיתה את לחץ הדם, מה שמקטין את הסיכוי לחלות בשבץ מוחי או בבעיות כליליות.

מחקר אחד מצא כי מחסור במגנזיום בגוף מגביר את גורמי הסיכון להתפתחות לחץ דם גבוה.

12. בטטות יכולות להגביר את הפוריות.

המינון הגבוה של ויטמין A בבטטות הופך אותו למזון אידיאלי עבור נשים בגיל הפוריות לצרוך כדי לשפר את פוריותן. מחקרים הראו כי ויטמין A ממלא תפקיד חשוב בשיפור הפוריות.

בטטות מכילות גם ברזל, מינרל חשוב לקידום פוריות אצל נשים בגיל הפוריות. על פי הדיווחים, אנמיה או מחסור בברזל הם אחד הגורמים לאי פוריות אצל נשים. מחקר אחר מצא כי צריכת ברזל מוגברת הפחיתה את הסיכון לאי פוריות ביוץ.

13. בטטות טובות לראייתך.

בטטות מכילות כמות גדולה של ויטמין A. רובנו יודעים שויטמין A טוב לראייתכם, אך אולי אינכם יודעים כיצד ויטמין זה משפר את ראייתכם. מחקרים הראו כי ויטמין A חיוני ליצירת הפיגמנט האחראי לספיגת האור. ויטמין A חיוני גם לשמירה על מבנה תקין של הרשתית. מחסור בוויטמין A עלול להוביל לראייה ירודה ולעיוורון לילה.

בנוסף, מצבי עיניים אחרים, כולל קרניות יבשות, כיבים בקרנית ולחמית, נקשרו גם למחסור בוויטמין A.

בטטות הן גם מקור חשוב לוויטמינים C ו- E. מחקר שנערך בהודו מצא קשר משמעותי בין מחסור בוויטמין C לבין התפתחות קטרקט. מחקרים אחרים מצאו כי גם ויטמיני C וגם E עשויים להיות יעילים במאבק במתח החמצוני הגורם לקטרקט העין.

14. בטטות יכולות לעזור לכם לרדת במשקל.

יתרון נוסף של בטטות הוא שהם עוזרים לך לנהל את המשקל שלך. בטטות מכילות סיבים להגברת השובע ועוזרות בשליטה על המשקל. מחקרים הראו כי פקטין, אחד הסיבים התזונתיים המסיסים העיקריים בבטטות, יעיל להפחתת צריכת המזון, להפחתת עלייה במשקל ולהגדלת פעילות הורמון השובע בגוף.

מחקרים מדעיים מצאו כי צריכת סיבים גבוהה יותר מתואמת מאוד עם ירידה במשקל. צריכה מוגברת של בטטה עשויה לסייע גם לירידה במשקל על ידי הגדלת צריכת הסיבים.

15. בטטות טובות לשיפור הזיכרון.

מחקרים הראו כי לאנתוציאנינים שבבטטות סגולות יש תכונות לשיפור הזיכרון. זאת הודות לתכונות נוגדות החמצון של אנתוציאנינים.

בטטות הן גם מקור טוב לוויטמינים C ו- A. שני החומרים המזינים חיוניים לתמיכה בתפקוד החיסוני, וזה חשוב במיוחד בעונת ההצטננות והשפעת.

בנוסף, בטטות מכילות מנגן, מינרל המסייע לייצור קולגן ומעודד את בריאות העור והעצמות.

16. בטטות עוזרות לטיפול בברונכיט.

בטטות מכילות חומרים מזינים מסוימים שיכולים לעזור בחום גופכם. זה עוזר לטיפול בברונכיטיס וסיבוכים קשורים אחרים. ניתן לייחס את ההשפעות החיוביות הללו לויטמין C, ברזל וחומרים מזינים אחרים.

תופעות לוואי / אמצעי זהירות של בטטה

בטטות עשירות מאוד בויטמין A. ויטמין A יכול להיות רעיל אם הוא נצרך עודף. עם זאת, ויטמין A בטטות הוא יחסית בטוח מכיוון שהוא מורכב בעיקר מבטא קרוטן וקרוטנואידים.

בטטות מכילות אוקסלטים. קיים חשש כי הדבר עשוי לתרום להתפתחות אבנים בכליות סידן אוקסלט, שהן אבנים בכליות. אוקסלטים הם חומרים טבעיים המצויים במזונות רבים, כולל פירות וירקות. מחקרים אומרים כי ברוב המקרים אוקסלטים בטוחים. עם זאת, עבור אנשים הקשורים לאבנים בכליות, מומלץ לעבור לתזונה דלת אוקסלט. אנשים הקשורים לכך צריכים להיות בטוחים להתייעץ עם רופא מקצועי.

Show Buttons
Hide Buttons